Sport dla każdego

Najlepsze treningi cardio

Cardio to ćwiczenia o wysokim stopniu intensywności mające na celu poprawę wydolności serca. Jest szczególnie polecane osobom, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami. Trening wytrzymałościowy doskonale wpływa na utratę wagi, wpływając jednocześnie pozytywnie na pracę serca. Jednak rodzajów ćwiczeń cardio jest mnóstwo i każdy pozwala spalić mniej lub więcej kalorii. Które w takim razie będą najbardziej efektywne?

  • Bieganie – pozwala spalić około 600 kcal w ciągu godziny. Jeśli jednak zamienimy zwykłe bieganie w trening interwałowy, możemy spalić nawet 1000 kcal. Wystarczy biegać ze zmienną prędkością, np. 20 sekund na 90% maksymalnej prędkości, 40 sekund chodu lub 1 minutę szybkiego biegu na 70% maksymalnej prędkości, 3 minuty wolnego biegu. Kombinacji jest bardzo wiele.
  • Jazda na rowerku stacjonarnym – spokojna jazda jednym tempem pomaga spalić około 600 kcal, ale wprowadzenie kilku modyfikacji znacznie zwiększy tę liczbę. Dobrym przykładem jest trening „spinning”, podczas którego pedałujemy z różną intensywnością i w różnych pozycjach.
  • Skakanka – nikt nie jest w stanie skakać bez przerwy przez godzinę, ale gdyby tak było, to spaliłby ponad 1000 kcal. Ten rodzaj aktywności fizycznej jest świetny na krótkie, ale intensywne treningi. Pięknie modeluje łydki, ramiona, a do tego niesamowicie wpływa na kondycję fizyczną.