Sport dla każdego

Zasady zdrowego odżywiania z własną uprawą warzyw i owoców

Aby czuć się dobrze we własnym ciele – odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia fizyczne to podstawa. Każda osoba planująca przejść na dietę musi podejść do niej bardzo indywidualnie – produkty, które spożywa znajomy i świetnie się po nich czuje, mogą nie wywołać tego samego efektu u nas. Najważniejsze to słuchać własnego ciała i monitorować jego reakcje na to, co jemy.

Regularność

Najważniejsze przy trzymaniu diety jest regularne spożywanie posiłków. Jedzenie od trzech do pięciu posiłków dziennie będzie dostarczało odpowiedniej ilości energii przez cały dzień. Jeśli nasz organizm wpadnie już w rytm, który mu narzucimy, nie powinniśmy podjadać lub spożywać niezaplanowanych posiłków o dowolnej godzinie. W przypadku gdy porcje są dosyć obfite, możemy zredukować ilość dań do śniadania, obiadu i kolacji. Śniadanie powinno się jeść mniej więcej godzinę po przebudzeniu, obiad w środku dnia, a kolację na 2 do 3 godzin przed snem.

Mały stopień przetworzenia

Nie jest żadną tajemnicą, że współcześnie wiele produktów dostępnych w supermarketach zawiera mnóstwo konserwantów i jest to zazwyczaj żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Takiego jedzenia należy unikać. Długotrwałe spożywanie produktów, które zawierają dużo składników chemicznych, może się źle odbić na naszym zdrowiu, ponieważ organizm traktuje je jako coś nienaturalnego. Najlepszym rozwiązaniem jest robienie zakupów w sklepach, które oferują tylko naturalne produkty o krótkim składzie i z krótką datą przydatności – taka żywność na pewno będzie zdrowa.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce należą do najzdrowszej grupy produktów spożywczych. Zarówno jedne jak i drugie można bez problemu kupić na miejscowym ryneczku, czy też w sklepie, ale lepszym rozwiązaniem będzie ich samodzielna uprawa w domu lub ogrodzie. Wskazówki dotyczące sadzenia roślin i warzyw można znaleźć na wielu stronach internetowych, gdzie autorzy postów służą radami.

Według dietetyków, warzywa powinny stanowić trzy czwarte dziennej porcji, którą zjadamy, a owoce jedną czwartą.

Najlepiej spożywać warzywa na surowo, ponieważ wtedy zachowują wszystkie wartości odżywcze, które mogą zginąć pod wpływem obróbki termicznej. Jeśli jednak nie lubimy warzyw na surowo, to można je upiec lub ugotować na parze – to także są bardzo zdrowe sposoby na ich przyrządzenie.

Jeśli chodzi o owoce, to ich spożycie w ciągu dnia, nie powinno przekroczyć 300g. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawierają one cukry proste i mogą być powodem wyrzutu insuliny przez organizm oraz wahaniom poziomu glukozy we krwi. Mimo, że owoce są bardzo zdrowe, to jednak trzeba uważać, ponieważ ich zbyt częste podjadanie może spowodować odłożenie się na brzuchu tkanki tłuszczowej.

Ograniczenie lub wyeliminowanie cukru

Nadmiar cukru w naszej diecie ma nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, do których zaliczają się na przykład: upośledzenie narządku wzroku, demencja starcza, choroba układu nerwowego czy nerek. Im więcej cukru spożywamy, tym nasz metabolizm staje się wolniejszy i jesteśmy bardziej narażeni na otyłość.

Jeśli zdecydujemy się na całkowite wyeliminowanie cukru z naszej diety, to musimy dokładnie sprawdzać skład wszystkich produktów, które spożywamy. Cukier rafinowany może być w nich zastępowany między innymi przez: cukier trzcinowy, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop z agawy, cukier inwertowany czy syrop ryżowy.

Tylko zdrowe napoje

Aby nasza dieta była w pełni zdrowa, musimy także zadbać o to, co pijemy. Słodzone napoje zawierają ogromne ilości cukru i chemiczne dodatki, które mają zły wpływ na nasz organizm. Także soki, które z pozoru powinny być zdrowe, mogą odpowiadać za przyrost naszej wagi, podwyższenie poziomu trójglicerydów we krwi, czy otłuszczanie wątroby.

Najlepszym rozwiązaniem jest picie dużych ilości wody i herbat ziołowych.