Sport dla każdego

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Bycie w ciąży wcale nie musi oznaczać rezygnacji z treningów. O ile rozwój dziecka przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do podjęcia lub kontynuowania aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie. Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i sport są wskazane w stanie błogosławionym. Nie mówiąc już o tym, że po porodzie znacznie przyspieszą powrót do sylwetki sprzed ciąży. Jaki rodzaj ćwiczeń będzie bezpieczny w każdym trymestrze?

  • Pływanie – zdrowe w każdym wieku. Można zapisać się na zajęcia aqua aerobicu, aerobicu dla kobiet ciężarnych lub po prostu pływać ulubionym stylem. Taki wysiłek przyspieszy bicie serca, a chłodna woda zredukuje poczucie dyskomfortu. Pływanie uśmierzy również ból stawów.
  • Pilates – te ćwiczenia można wykonywać w każdym trymestrze. Pomogą one poprawić kondycję, co szczególnie przyda się podczas porodu, a także w pierwszych miesiącach opieki nad maluszkiem. Pilates świetnie wzmacnia tułów, czyli m.in. mięśnie brzucha, które podczas ciąży zwykle zapadają w „sen zimowy”. A w połączeniu z ćwiczeniami mięśni kegla, ułatwią kontrolowanie pracy pęcherza po porodzie.
  • Rowerek stacjonarny – a w sezonie letnim i wiosennym ten z prawdziwego zdarzenia. Taki wysiłek fizyczny, zwłaszcza na świeżym powietrzu, świetnie dotleni mózg, serce i całe ciało. Jazda na rowerze pomaga wysmuklić pośladki i mięśnie brzucha.
  • Spacer – ale w szybszym tempie. Ma podobne zalety jak jazda na rowerze. Warto również spróbować modnego w ostatnim czasie chodzenia z kijkami, czyli „nordic walking”, które dodatkowo angażuje ramiona i ręce.
  • Joga prenatalna – jej głównym zadaniem jest przygotowanie kobiety do sprawniejszego i łatwiejszego porodu, ale ma również inne zalety. Uczy prawidłowego oddychania, zmniejsza dolegliwości okresu prenatalnego i rozluźnia mięśnie. Dzięki temu kobieta jest spokojna, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. A ponadto, jogę prenatalną można praktykować przez cały okres ciąży.